Oszczędzanie energii w domu to nie tylko kwestia pieniędzy. Oszczędzanie energii pomaga nam też być bardziej przyjaznym dla środowiska, zwłaszcza jeśli wiemy, jak zoptymalizować zużycie energii we własnych domach.
Z tego powodu coraz więcej osób szuka sposobów na oszczędzanie energii w domu w celu obniżenia rachunków, przy jednoczesnym przyjmowaniu bardziej efektywnych nawyków użytkowania energii.
Gdzie jest największe zużycie energii w naszych domach?
Sprzęt AGD i podgrzewacze wody to pierwsze co do wielkości źródło wydatków konsumentów na energię elektryczną. Na drugim miejscu pod tym względem plasuje się oświetlenie domu. Dlaczego tak ważne jest, aby wiedzieć gdzie nasze zużycie energii jest najwyższe?
Kiedy mówimy o zużyciu energii w domu, mamy na myśli koszt zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych w naszym domu. Jest to mierzone w kWh (kilowatogodzinach), czyli energii zużywanej przez gospodarstwo domowe w ciągu 60 minut. Weźmy przykład: żarówka o mocy 40 W zużywa 0,04 kWh (40 Wh) w ciągu godziny. Wyliczenie zużycia energii z danego urządzenia to najlepszy sposób na zidentyfikowanie nieefektywnego zużycia energii, poszukiwanie alternatyw i znalezienie sposobów na oszczędzanie energii w domu, które są zrównoważone w dłuższej perspektywie.
W jaki sposób skutecznie oszczędzać pieniądze na energii?
1. Wysokiej jakości sprzęt. Urządzenia klasy A zużywają mniej energii. Mowa tutaj między innymi o sprzęcie AGD takim jak lodówka czy pralka.
2. Żarówki LED. Zwykłe żarówki zużywają blisko 10x więcej energii niż żarówki LED. Mimo, że żarówki LED są droższe przy zakupie to pozwalają na znaczne oszczędności w dłuższej perspektywie czasu. Żarówki LED są również o wiele bardziej wytrzymałe. W związku z tym rzadziej zachodzi konieczność ich wymiany na nowe, co wiąże się rzecz jasna z dodatkowymi kosztami.
3. Instalacja PV. Najbardziej opłacalnym sposobem na ograniczenie zużycia prądu jest montaż paneli fotowoltaicznych. Fotowoltaika Warszawa zapewnia nie tylko oszczędności na rachunkach za prąd ale i niezależność od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej.