W celu magazynowania paliw w gospodarstwach rolniczych wykorzystuje się nowoczesne zbiorniki. Obecnie rynek ma do zaoferowania różnej maści konstrukcje wyposażone w innowacyjne rozwiązania technologiczne, które ułatwiają proces magazynowania i dystrybucji mediów.
Zbiorniki dwupłaszczowe – jak wygląda ich budowa?
Zbiornik dwupłaszczowy na paliwo wyróżnia się podwójną konstrukcją ścian. Tego rodzaju budowa zapewnia wyższy stopień ochrony przed możliwym przeciekiem paliwa. Zbiornik wewnętrzny jest obudowany modelem zewnętrznym, którego pojemność oscyluje na poziomie 110% pojemności wewnętrznego. Specjalna konstrukcja produktu dwupłaszczowego sprawia, że w razie wystąpienia rozszczelnienia wewnętrznego, paliwo nie wycieka wprost do gruntu, a więc nie szkodzi środowisku. Paliwo w takim wypadku przedostaje się do płaszcza zewnętrznego.
Na jakie aspekty zwrócić uwagę, wybierając zbiornik na paliwo?
Ważną kwestią jest zwłaszcza to, ile paliwa zużywa gospodarstwo rolne? Zbiorniki mogą mieć różną pojemność. W przypadku dużych gospodarstw rolnych dobrą propozycją będzie zbiornik na paliwo 5000l. Co ważne, produkt ten nie może być zbyt duży, ani zbyt mały. Powinien od odpowiadać naszym potrzebom. Średnim i małym gospodarstwom dedykowane są zbiorniki o pojemności 2500 l oraz poniżej tej wartości.
Nie bez znaczenia jest także wyposażenie zbiornika, czyli przede wszystkim:
- wydajna pompa elektryczna,
- przepływomierz cyfrowy,
- pistolet z funkcją odbicia,
- czujnik przecieków.
Kolejną rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest jakość oraz rodzaj zaimplementowanego filtru. To właśnie od niego zależy wydajność filtrowania, jak i częstotliwość wymiany tego elementu. Nowoczesne zbiorniki zostały wyposażone w system kontroli dostępu przy zastosowaniu kart magnetycznych. Decydując się na ten produkt, należy też sprawdzić materiał jego wykonania. Warto postawić na trwałe i solidne rozwiązanie, bazujące na stalowej konstrukcji pokrytej z zewnątrz warstwą poliuretanu.
Mobilny zbiornik na paliwo- jakie ma zalety?
W gospodarstwach rolniczych często spotkać można też mobilne zbiorniki. Takie modele charakteryzują się komfortem użytkowania. Zostały wyposażone w koła terenowe. Dzięki temu rozwiązaniu zbiornik można transportować, nawet po nierównym i nieutwardzonym terenie, w celu np. zatankowania traktora.
Takie konstrukcje mają też na wyposażeniu dedykowaną kieszeń nalewaka czy wnękę na wąż dystrybucyjny. Ich specjalna budowa ułatwia znacząco transport, jak i podnosi komfort tankowania. Zamykany zawór kulowy ochrania przed wyciekiem substancji podczas transportowania, a ergonomiczny uchwyt zapewnia pewny chwyt podczas ciągnięcia czy podnoszenia zbiornika.
Warto pamiętać, że nieprawidłowe przechowywanie paliwa w gospodarstwach rolnych wiąże się z możliwością nałożenia kary finansowej. Aby jej uniknąć, należy zapoznać się z obowiązującymi przepisami i sięgnąć po atestowany produkt.